Kaplama – Tuğla Yapıştırıcı

Tanımı: Her ebatta kaplama, pres, dekoratif tuğlanın zemine yapıştırılmasında kullanılan, yüksek stabiliteye sahip yapıştırma harcıdır.

Avantajları: Renkli kaplama tuğla yapıştırıcısı ikinci bir işleme gerek kalmadan derz boşluklarını doldurarak işçilik maliyetini % 40′a varan oranda azaltır. Ayrıca derz dolgusu gerektirmediği için malzemeden % 30′a kadar tasarruf etmenizi sağlar.

Kullanım Alanları: Kaplama tuğlaların; duvar, beton döşeme, brüt beton, gaz beton, beton panel, sıva vb. yüzeylere kaplanmasında kullanılır.

Uygulama:
Ortalama 5 – 6,250 lt su ile 25 kg’lık kaplama tuğla yapıştırıcısı düşük devirli bir mikser ile içerisinde topak kalmayacak şekilde iyice karıştırılır. 10 dakika dinlendirildikten sonra tekrar karıştırılan harç kullanıma hazırdır. Kaplama yapılacak yüzeyler toz, kir, döküntü vb. etmenlerden temizlenir. Harç kauçuk mala yardımı ile sürülür ve taraklanır. Kaplama malzemesi yapıştırıldıktan sonra kauçuk tokmak ile tokmaklanarak, boşluk kalmaması sağlanır. Derz boşluklarına taşan kısmı düzeltilir. Renkli yapıştırıcı aynı zamanda derz dolgusu vazifesi göreceği için ayrıca derz dolgusu kullanmanıza gerek kalmayacaktır.

Uyarılar ve Önlemler:
•  Karışımda kullanılan mikser, malzemenin kendi içinde ayrışmaması için 200 devirden yüksek devirli olmamalıdır.
•  Yapıştırıcı kullanılırken ara sıra el ile yapışma özelliğini kaybedip kaybetmediğini kontrol ediniz.
•  Hazırlanan harç 2 saat içerisinde tüketilmelidir.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Görünümü: Toz halde
Renk: Kiremit rengi ve siyah
Karışım Oranları: 25 kg’lık paket 5 – 6,250 lt ya da kuru malzemenin % 20-25′i kadar su ile karıştırılır.
Tüketim Miktarı: 1 metrekare için ortalama 4 – 5 kg
Kabuklaşma Süresi: 45 dakika
Kayma : -
Tane Boyutu : 0 – 600 mikron
Erken Dayanım Süresi : 48 saat
Nihai Dayanım Süresi : 28 gün
Mukavemet: Ortalama 1 N/mm2