Zemin Sertleştirici (Kırmızı)

Tanımı:
Taze betonun üzerine serpme veya yayma şeklinde uygulanan, betonun tozlanmasına, yıpranmasına, aşınmasına ve kimyasal maddelere karşı direncini arttıran özel çimento, kalsit agregalı, polimer katkılı yüksek mukavemetli yüzey sertleştiricidir.
Kullanım Alanları:
Sert, dayanıklı, pürüzsüz ve dekoratif görünümlü zemin istenilen iç ve dış mekanlarda zemin sertleştirici kullanılır. Ağır taşıt trafiği, ağır yük alacak olan yüzeyler, fabrikalar, alışveriş merkezleri, depolar, geçitler, yürüme yolları, araba garajları, okullar vb.
Uygulama:
Betonun tercihen anolar şeklinde derzler bırakılarak, hasır çelik veya elyaf destekli olarak ve vibrasyonla yerleştirilerek dökülmesi önerilir. Betonun mukavemeti ve dozajı önemlidir. Beton dökümünden hemen sonra, yüzeyde gözle fark edilebilecek miktarda nem kalmadığında ve beton suyunu çekmeden önce uygulanır. Serpme uygulaması beton elastiki mukavemetini kazandıktan sonra iki aşamada uygulanır. Toplam sarfiyatın 2/3′lük kısmı beton yüzeyine serpme, çek-pas ile yayma veya makine yardımıyla yayılmalıdır. Yayılan malzemenin betonun suyunu alarak nemlenmesi (renk değiştirmesi) beklenmeli, gerekirse yüzey su serpilerek nemlendirilmeli ve yüzey sertleştirici malzeme disk perdahı (helikopter tepsi perdahı) yapılarak betonla bütünleşmesi sağlanmalıdır. Daha sonra ikinci aşamada kalan 1/3′lük kısım eşit miktarda yüzeye serpilir. Tekrar makine perdahı yapılarak yüzeyin düz ve pürüzsüz olması sağlanır.
Uyarılar ve Önlemler:
Uygulama sırasında direkt güneş ışığı, sıcak, yağmur ve rüzgarın olması betonun su dengesini bozabileceğinden bu ortamlara dikkat edilmesi gereklidir.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Görünümü: Toz halde
Renk: Beton rengi (Gri) ve diğer renkler
Karışım Oranları: -
Tüketim Miktarı: İstenilen mukavemetin mertebesine göre 1 metrekareye 3 ile 5 kg arası serpme önerilir.
Kabuklaşma Süresi: -
Kayma : -
Tane Boyutu : 0 – 300 mikron
Erken Dayanım Süresi : 48 saat
Nihai Dayanım Süresi : 28 gün