Kendiliğinden Yayılan Tesviye Şapı

Tanımı:
Kendinden yayılan şap çimento esaslı, kendiliğinden yayılması ve tesviye alması için kimyasallar ile takviye edilen hazır bir harçtır.
Kullanım Alanları:
Kendinden yayılan şap bir düzeltme harcıdır. Priz yaptıktan sonra pürüzsüz ve sert bir yüzey oluşturur. Bu sebeple her türlü seramik, laminat parke, ahşap parke, PVC kaplama gibi uygulamalardan önce yüzey düzeltme amacıyla kullanılır. Ayrıca kaplama yapılmayacak yüzeylerin düzeltmesinde tek başına kullanılabilir. Kullanım kalınlıkları 0,5 mm ile 10 mm arasıdır.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Uygulama Alanı Hazırlığı:
Uygulama yapılacak yüzeyler toz, kir, boya gibi maddelerden mutlaka arındırılır. Zemin de yer yer kabarma ya da kalkma var ise bunlar temizlenir. Temizlenen zemin suya doyurulur. Suya doyurma işlemi uygulamadan 24 ya da 48 saat önce yapılır. Aksi taktirde uygulama zemininden çıkacak hava yüzeyde kabarcıklara neden olabilir. Bu işlemlerden sonra uygulamaya başlanılabilir.
Harcın hazırlanması ve Uygulama:
Kendinden yayılan şap ağırlığının %35-40’ı ya da 25 kg’lık bir torba için 8,25 -10 lt su ile karıştırılır. Karışım ağır devirli bir mikser yardımı ile yapılır. Hazırlanan karışım önceden temizlenen yüzeylere 50 cm ile 1 m aralıklarla dökülür. Şap kendiliğinden yayılır. Ancak bir mala ve fırça yardımı ile öbekleri birbirine yaklaştırarak tesviyesini alması sağlanır. Tesviyesini alan malzeme tekrar kirpi rulo ile düzeltilerek oluşabilecek hava kabarcıkları önlenir. Hazırlanan harç 20-25 dakika içinde tüketilmelidir. Uygulanan harç 2 saat içerisinde prizini tamamlar. Zemin 24 saat sonra kullanıma açılabilir ya da üzerine kaplama yapılabilir. Ancak ağır trafiğe açılacaksa en az 48 saat, fabrika vb çalışma alanlarında ise en az 7 gün beklenmelidir.
Uyarılar ve Önlemler:
-Uygulama 10 derecenin altındaki sıcaklıklarda yapılmamalıdır.
-Uygulama açık alanda yapılacaksa hava sıcaklığı ve rüzgar göz önünde bulundurulmalıdır.
-Malzemenin raf ömrü açılmamış ambalajında 12 aydır.
-Depolamada rutubetten korunmalıdır.
-En fazla 15 torba üst üste istiflenmelidir.